Απορία για CHD update.

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bakalis73
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008 20:28
Τοποθεσία: Εδωπέρα!

Απορία για CHD update.

Δημοσίευση από bakalis73 »

Καλησπέρα παιδιά! :D

Έχω την εξής απορία, γιατί αν και έψαξα και βρήκα πολλούς και καλούς οδηγούς για update, δεν βρήκα κάτι ειδικά για CHD update.

Πιο συγκεκριμένα,
Έχω τα CHD v.131 και θέλω να κάνω update στην 132u1.

α) Κατεβάζω το σχετικό torrent απ' το pleasuredome.
β) Το βάζω να δημιουργήσει τ' αρχεία και μετά αντιγράφω εκεί τα παλιά της ν.131 αντικαθιστώντας τα πιο καινούρια.
γ) Κάνω με τον torrent client επανέλεγχο και μου δείχνει ότι είμαι στο 94,5%.

Αυτό που σκέφτομαι είναι:
α) Ξεκινάω το κατέβασμα ώστε να κατέβει η πιο καινούρια έκδοση (Το 5,5% που υπολείπεται).
β) Έχω βάλει move files on torrent completion, σε υποκατάλογο στην επιφάνεια εργασίας. Έτσι ώστε όταν κατέβουν τ' αρχεία, τα παλιά να μείνουν στον υποκατάλογο που κατέβηκαν (και στη συνέχεια να τα πετάξω) και τα καινούρια να μετακινηθούν στον υποκατάλογο της επιφάνειας εργασίας.
γ) Στη συνέχεια να πετάξω απ' τον υποκατάλογο των ROMs του ΜΑΜΕ τα παλιά CHD και να μετακινήσω στη θέση τους τα καινούρια.


Σαν πιο έμπειροι τι λέτε;
Σωστά σκέφτομαι; Να προχωρήσω;
Ή κάνω λάθος και πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Τι; Υπάρχει κανένας σχετικός οδηγός για MAME CHDs update;

Οιαδήποτε βοήθεια, λίαν ευπρόσδεκτη!!! :bye:
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Δεν ξέρω για ποιον torrent client μιλάς.
Πάντως εγώ με τον Vuse (πρώην azureus) κάνω μια σχετικά ίδια δουλειά. (νομίζω)
Δηλαδή κατεβάζω το νεο torrent και επιλέγω το ''move data files'' και του δείχνω τον φάκελο που έχω τα chd.
Κάνω και έναν επανέλεγχο και ξεκινάω από εκεί που με αφήνει το κατέβασμα αυτών που μου λείπουν.
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Έχω την εντύπωση ότι το "move files on torrent completion" που λες στο βήμα (β) θα μετακινήσει ΟΛΑ τα αρχεία του torrent και όχι μόνο αυτά που δεν είχες από πριν. Αν μας πεις και ποιόν client χρησιμοποιείς θα είμαι πιό σίγουρος περί αυτού.

Δεν καλοκαταλαβαίνω πάντως για ποιό λόγο θέλεις να κάνεις όλη αυτή την μανούβρα. Νομίζω ότι είναι απλούστερο απλώς να του δείξεις τον κατάλογο που περιέχει τα παλιά σου .chd και να το αφήσεις να κατεβάσει εκεί τα καινούρια. Πάλι από 94.5% θα ξεκινήσεις και δεν θα χρειαστεί να μετακινήσεις πέρα-δώθε όλα αυτά τα αρχεία.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
bakalis73
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008 20:28
Τοποθεσία: Εδωπέρα!

Δημοσίευση από bakalis73 »

Maddog έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι το "move files on torrent completion" που λες στο βήμα (β) θα μετακινήσει ΟΛΑ τα αρχεία του torrent και όχι μόνο αυτά που δεν είχες από πριν. Αν μας πεις και ποιόν client χρησιμοποιείς θα είμαι πιό σίγουρος περί αυτού.
Ευχαριστώ παιδιά!!! Αυτό θα κάνω.
Sorry που δε το διευκρίνησα! Αζουρέο έχω κι εγώ. (Εργαλεία->Επιλογές->Αρχεία->Completion moving->Μεταφορά ολοκληρωμένων αρχείων).
Maddog έγραψε:Δεν καλοκαταλαβαίνω πάντως για ποιό λόγο θέλεις να κάνεις όλη αυτή την μανούβρα. Νομίζω ότι είναι απλούστερο απλώς να του δείξεις τον κατάλογο που περιέχει τα παλιά σου .chd και να το αφήσεις να κατεβάσει εκεί τα καινούρια. Πάλι από 94.5% θα ξεκινήσεις και δεν θα χρειαστεί να μετακινήσεις πέρα-δώθε όλα αυτά τα αρχεία.
Ναι πράγματι! Mάλλον δε χρειάζεται στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Βασικά, είναι μια πρακτική που έχω συνηθίσει σε torrents που έχουν updates (Επειδή κάθε φορά, μένουν κάποια αρχεία απ' την παλιά έκδοση που δεν χρειάζονται στην καινούρια).

ΠΑΝΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παιδιά για τη βοήθεια!!! :wink:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Σωστά, αρχεία με τυχόν αλλαγμένα ονόματα ή καταργημένα θα παραμείνουν "ορφανά" μέσα στο directory αν το κάνεις με τον τρόπο που λέω. Εδώ έρχεται το κλασσικό ClrMAME Pro να "καθαρίσει", γιατί αν σκανάρεις με αυτό μετά θα σου τα δείξει αυτά σαν unneeded (για όσα καταργήθηκαν εντελώς) ή wrong name (για όσα απλώς άλλαξε το όνομα) και έχει και επιλογή να τα διορθώσεις.

Και για το άλλο θέμα με την επιλογή του Azureus, όντως θα μετακινηθούν όλα τα αρχεία του .torrent και όχι μόνο αυτά που δεν είχες. Αυτό που κάνει είναι βασικά ότι όταν το torrent φτάσει στο 100%, μετακινεί αλλού τα περιεχόμενα αρχεία για να είναι σαφές ότι είναι τελειωμένο και τα αρχεία πλήρη:
Move completed files will move the files from the download directory to another location when they are completed.

* Directory is the directory you want torrents to be moved to when they finish downloading and start seeding. Unchecking this option will result in torrents staying in the download directory. It can be hard to tell the difference between finished and incomplete torrents however, so it's recommended they be separated
http://www.azureuswiki.com/index.php/UG ... es_options
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
bakalis73
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008 20:28
Τοποθεσία: Εδωπέρα!

Δημοσίευση από bakalis73 »

Maddog έγραψε:Σωστά, αρχεία με τυχόν αλλαγμένα ονόματα ή καταργημένα θα παραμείνουν "ορφανά" μέσα στο directory αν το κάνεις με τον τρόπο που λέω. Εδώ έρχεται το κλασσικό ClrMAME Pro να "καθαρίσει", γιατί αν σκανάρεις με αυτό μετά θα σου τα δείξει αυτά σαν unneeded (για όσα καταργήθηκαν εντελώς) ή wrong name (για όσα απλώς άλλαξε το όνομα) και έχει και επιλογή να τα διορθώσεις.
Μμμμ! Πράγματι! Ο τρόπος με το ClrMAME Pro, είναι όντως καλύτερος! Γλιτώνεις το πέρα-δώθε στον δίσκο, πολλών GB μερικές φορές!
ΟΚ! Πάω να εξασκηθώ στο ClrMAME Pro! :D

THANKS παίδες!!! :bye:
Άβαταρ μέλους
HardLord
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 06 Σεπ 2005 01:55
Τοποθεσία: Cologne
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HardLord »

:( ekana update to CHD kai to ROM *Killer Instinct* kai den mou to ksekinai pia .
Exo tin ekdosi 0.133 (Mame FX) mexri tin 0.130 to epeze kanonika :x wtf ?
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Για το πρόβλημά σου ρίξε μια ματιά εδώ.
Υπάρχει ένας αδαής με το όνομα grip ( :mrgreen: ) που είχε βρεθεί ακριβώς στην ίδια θέση-απορία με εσένα. :lol:

P.S.Που χάθηκες εσύ φίλε?
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
HardLord
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 06 Σεπ 2005 01:55
Τοποθεσία: Cologne
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HardLord »

:? den efiga kai pote file mou aplos epidi grafo greeklish nomiza pos den ime dextos edopera :cry: kai apo ellinika epidi megalosa sto eksoteriko den exo idea :oops:

UPDATE
lipon den ksero akribos ti ginete ebala to mame mazi me to chd tou killer instinct ston palio mou ipologisti me Windows XP kai pezi kanonika .

Leo tora epidi mpas kai bgike to neo mame 0.135 tha to peksi kai sto vista
to ksekinao lipon se vista sto Laptop mou kai tsoup :shock:

*kinst.chd DIFF CHD ERROR: unsuppordet CHD version*
*ERROR: required files are missing, the game cannot be run*

:x WTF ?! To idio chd kai to idio ROM exo kai sto XP kai to pezi kanonika mipos ftene ta vista ?
Απάντηση