ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΣ-ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ !?!

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Agarwaen777
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009 23:15

Δημοσίευση από Agarwaen777 »

Αν ήταν να ειρωνευτώ δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να τα γράψω τόσο αναλυτικά!
Άβαταρ μέλους
Agarwaen777
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009 23:15

Δημοσίευση από Agarwaen777 »

grip έγραψε: Το να μεταφέρουμε τις roms από την μία έκδοση π.χ. 0.110 σε μία άλλη,
είτε πιο καινούργια π.χ. 0.129
είτε ποιο παλιά π.χ. 0.105
ΔΕΝ είναι καθόλου σοφό.
Αυτό γιατί οι roms,είναι πιθανόν από μία ενδιάμεση ενημέρωση στην επόμενη να υπόκεινται σε αλλαγές,είτε μετοονομασίες,είτε προσθήκες αφαιρέσεις κτλ.
Δηλαδή?

Έχω μία μεγάλη συλλογή από roms και chds όπως έχω πει παραπάνω. Αυτά για να παίξουν τα έβαλα μέσα στο φάκελο roms του emulator! Αργότερα... πολύ αργότερα, αν τα πάρω από εκεί να τα βάλω στον επόμενο ή μεθεπόμενο ή μεθμεθεπόμενο emulator υπάρχει περίπτωση να έχουν χαλάσει - αλλοιωθεί?

Έκανα ότι μου είπες και έβαλα το περιεχόμενο του αρχείου Mameinfo0129a.exe στον εξομοιωτή. Πράγματι έγινε ότι μου είπες ότι θα γίνει (πολύ περισσότερα info). Τι άλλο μπορώ να προσθέσω έτσι ώστε να είναι ακόμα πιο πλήρης ο emulator μου?! :D :D :D (thanksκαι για το comment (ξέρεις που…)
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Κοίτα,για παράδειγμα υπάρχει περίπτωση ένα rom set ενός παιχνιδιού να έχει μετοονομαστεί, π.χ από kof99 να γίνει kof99a οπότε να μην το βλέπει το mame και να νομίζει ότι δεν υπάρχει καθόλου και συνεπώς να μην σου παίζει.
Άλλη περίπτωση είναι να χρειάζεται πλέον το παιχνίδι μία διαφορετική rom,μέσα στο set ένα resize ή κάτι τέτοιο.
Εντάξει,κάτι τέτοιο δεν γίνεται σε κάθε update,αλλά αν χρειαστεί κάποτε να κάνεις κάποια αναβάθμιση το mame σου μετά από π.χ. 3-4 μήνες σίγουρα κάτι θα χρειάζεται αλλαγή. (Ειδικότερα αν πέσεις και πάνω σε κανένα major update...)

Για το δεύτερο σκέλος της ερώτησής σου:
Για παραπάνω comple συλλογή,υπάρχουν τα history dat files, και από κει και πέρα,καθαρά θέματα εμφάνισης του κάθε παιχνιδιού,όπως π.χ εικόνες για τα flyers,cabinets,pcb,marquee,titles,control panel. :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Agarwaen777
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009 23:15

Δημοσίευση από Agarwaen777 »

grip έγραψε: Για το δεύτερο σκέλος της ερώτησής σου:
Για παραπάνω comple συλλογή,υπάρχουν τα history dat files, και από κει και πέρα,καθαρά θέματα εμφάνισης του κάθε παιχνιδιού,όπως π.χ εικόνες για τα flyers,cabinets,pcb,marquee,titles,control panel. :wink:
ωραία... και αυτά τα που είναι? Που τα βρίσκω?
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

http://www.mame.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2299

κάνε μία βόλτα στο:
www.mamechannel.it
ή βούτα τα από κανένα torrent (pleasuredome)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ko-kos
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008 13:00
Τοποθεσία: igoymenitsa

mame 4.7roms

Δημοσίευση από ko-kos »

εγω που εχω πσπ και δε μπορω να βρω ρομσ που να τρεχουν στον μαμε4.7 και το τορρεντ δε παιζει με τιποτα?θα με βοηθησει καποιος να που πει τι μπορω να κανω?
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

To gp2xtorrents έκλεισε, οπότε θα πρέπει να κατεβάσεις όσες roms αρχικά σε ενδιαφέρουν από ΕΔΩ (με το DownThemAll μπορείς να τις κατεβάσεις όλες). Μετά τις ελέγχεις μέσω του clrmame και του αντίστοιχου roms dat αρχείου που υπάρχει το zip αρχείο του PSP MAME4ALL v4.9r2 Hires και μετά το πέρας της εργασίας θα έχεις ένα έτοιμο σετάκι.
Εικόνα
Απάντηση