neo drift out - new technology

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
oneofthem
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008 10:26

neo drift out - new technology

Δημοσίευση από oneofthem »

γεια σας και συγχαρητήρια για την όμορφη κοινότητα
ψάχνω να βρω το συγκεκριμένο παιχνίδι και τα roms που έχω κατεβάσει (νομίζω όλα το ίδιο ήταν) δεν λειτουργούν δίνοντας το ακόλουθο μήνυμα:
213-c1.bin WRONG CRC (expected: 62c5edc9 found: 3edc8bd3)
213-c2.bin WRONG CRC (expected: 9dc9c72a found: 46ae5f16)
και όταν τελικά φορτώνει δεν παίζει σωστά, έχει πρόβλημα με την εικόνα στο menu με τα controls που μπήκα φαίνεται σαν να πατιέται διαρκώς το πλήκτρο up arrow

τα roms τα κατέβασα από διάφορα links που βρήκα εδώ
είναι κάτι που μπορώ να διορθώσω, μπορώ να κάνω trbouleshoot, μήπως μπορώ να το κατεβάσω από κάπου αλλού που να είναι δοκιμασμένο ή μήπως χρειάζεται να δοκιμάσω να αλλάξω έκδοση του emulator?

το παιχνίδι είναι λίγο σημαντικό για μένα γιατί θέλω να κάνω έκπληξη σε ένα φίλο μου ο οποίος πριν καμιά 15αριά χρόνια ίσως και παραπάνω, ήταν όλη μέρα στα ηλεκτρονικά και έπαιζε το συγκεκριμένο παιχνίδι, οπότε θέλω να του θυμήσω παλιότερες εποχές

αυτά, αν υπάρχουν ήδη θέματα στο forum που μπορούν να με βοηθήσουν πείτε μου
ευχαριστώ πολύ

edit: ξέχασα να γράψω τα χαραχτηριστικά, λοιπόν winxpx64, mame 0.128b 64bit, επίσης νομίζω πως παλιότερα σε άλλο mame είχα βρει το παιχνίδι και λειτουργούσε
τώρα αν χρειάζεστε λεπτομέρειες για το στήσιμο του mame δεν μπορώ να σας βοηθήσω και πολύ, πρέπει να με ρωτήσετε συγκεκριμένα γιατί εγώ ένα έτοιμο pack κατέβασα και δεν ξέρω πως δομείται το πράγμα
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Καλωσήρθες oneofthem
Το παιχνίδι παίζει κανονικά στο Mame.Στην έκδοση που έχω μαζί μου στα Τρίκαλα (0.110u3) -εντάξει θέλω αναβάθμιση μην βαράτε οι υπόλοιποι :black-eye: - δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Συνεπώς είναι καθαρά θέμα roms (εκτός και εάν φταίει η 64bit έκδοση του mame που μάλλον είναι λίγο δύσκολο :? ).
Εγώ θα σου δώσω σε link τις σωστές και απλά κάνε μια αντικατάσταση.
Λογικά θα σου δουλέψει άψογα.
cookies.
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Grip, καλή η προσπάθεια σου να βοηθήσεις αλλά του δίνεις roms με τα ίδια crc που έχει ήδη! :lol:

Από την άλλη, τα checksums που ζητάει ο φίλος είναι από πολύ παλιά έκδοση του ΜΑΜΕ (άλλαξαν στην 0.79u1) και δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να τα ζητάει η 0.128. Βασικά, δεν γίνεται. Σίγουρα τα checksums που ήδη έχει είναι τα σωστά από την 0.79u2 ως και την 0.128u4, γι'αυτό άλλωστε και τα βρίσκει συνεχώς όταν πάει να κατεβάσει την συγκεκριμένη rom. Εκτός πια και αν ξαναάλλαξαν στην 0.128u5/u6, με το MAME όλα είναι πιθανά. :roll:
Roms με αυτά τα checksums υπάρχουν πάντως στο MAME Rollback σετ:
game (
name "MAME (v0.79u1) - neodrift"
description "neodrift - MAME (v0.79u1)"
rom ( name 213-c1.bin size 4194304 crc 62c5edc9 sha1 df3ed81b37fc03503c8702741d361f44adfcd481 )
rom ( name 213-c2.bin size 4194304 crc 9dc9c72a sha1 c3960b18d940233332c2b1ee2b2b94685c724d1e )
)
To σετ αυτό σίγουρα υπάρχει στο Pleasuredome. Δυστυχώς δεν τις έχω στα χέρια μου, αλλιώς θα ανέβαζα απλά κάπου τις "σωστές".
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
oneofthem
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008 10:26

Δημοσίευση από oneofthem »

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά, θα τις κοιτάξω πιο προσεχτικά από το βράδυ, πρέπει να παίζει κάτι από αυτά που έγραψε ο maddog
απότι καταλαβαίνω το pack μέσα έχει μπερδεμένες 2 εκδόσεις οπότε θα το κοιτάξω λίγο καλύτερα μόλις βρω χρόνο
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Λοιπόν σύμφωνα με το maws η τελευταία αλλαγή ήταν στην 0.109 οπότε δεν τίθεται θέμα νέας αλλαγής.
Κατέβασα την 0.128 έκδοση του mame32 και έβαλα το αρχειάκι που ανέβασα πριν και πρόσθεσα και τα αντίστοιχα bios μέσα στο zipακι (μπακαλίστικη μέθοδος αλλά έπιασε.)
Συνεπώς εάν το θες έτσι πρόχειρο το συγκεκριμένο,πάρε τα bios από εδώ και πέταξε το περιεχόμενό του στο zip του neodrift που κατέβασες πριν.
Κάνε και ένα audit μέσα στο mame. (f5 ή δεξί κλικ πάνω στο συγκεκριμένο παιχνίδι και επιλογή audit) και λογικά θα παίξει μια χαρά.
Εμένα μου δούλεψε έτσι πρόχειρα.
Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και το crlmame αλλά σε βάζω σε δύσβατα χωράφια οπότε κάνε την δουλειά σου έτσι προς το παρόν και βλέπουμε :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Να ξανα-ματα-πούμε ότι τα ρομάκια NeoGeo τα έχουν μαμήσει τώρα τελευταία... :twisted: :lol:
oneofthem
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008 10:26

Δημοσίευση από oneofthem »

thnx grip,
σε αυτό το pack που έχω δεν δούλεψε αλλά έβαλα την απλή χωρίς mame32 ή άλλο frontend, έκδοση από το official, έκανα ότι μου πες και έπαιξε, οπότε thnx again
θα διαβάσω και το guide που έχετε μπας και το φτιάξω να παίζει σωστά γενικότερα και καταλάβω τι παίζει για να μη σας πρήζω άλλο, απλά έχω διαβάσει πολλά πράγματα τελευταία γενικότερα και δεν αντέχω να διαβάζω άλλα guides και manuals, τα σιχάθηκα
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Δεν μας πρήζεις καθόλου (τουλ. εμένα).
Ευχαρίστησή μου το θεωρώ.
Απλά με ένα απλό διάβασμα του ελληνικού οδηγού ξεδιαλύνονται πολλές απορίες,και μετά ερχόμαστε για τα περαιτέρω εμείς. :wink:
Κάτι σαν τις Ειδικές Δυνάμεις :mrgreen:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
oneofthem
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008 10:26

Δημοσίευση από oneofthem »

ok πρώτες απορίες. πολύ απλές

κατεβάζω από εδώ, το MAMEUI 64 Binary 0.128 και κάνω extract
παίρνω ένα rom (το puzznic πχ) που κατέβασα και τα βάζω στον αντίστοιχο φάκελο ο οποίος μέχρι στιγμής είναι άδειος από zip

ανοίγω το mame και βλέπω μια λίστα με πολλά παιχνίδια στο φίλτρο all games
υποθέτω πως απλά υπάρχει μια λίστα με παιχνίδια τα οποία δεν είναι εγκατεστήμενα εκείνη τη στιγμή
ότι φίλτρο και να βάλω μου βγάζει έναν σωρό παιχνίδια εκτός από το φίλτρο available που δείχνει άδειο

ερώτηση: τι πατάω για να δω μόνο τα παιχνίδια που έχω βάλει, τα roms δλδ που πραγματικά έχει μέσα και παίζουν?
στην συγκεκριμένη περίπτωση τι φίλτρο επιλέγω ώστε να μου βγάλει στη λίστα μόνο το puzznic? (το οποίο το τσέκαρα και λειτουργεί)
ευχαριστώ και πάλι
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Όντως, τα πράγματα είναι απλά. :)
Όπως πολύ σωστά κατάλαβες, τα παιχνίδια που έχεις ήδη στην κατοχή σου θα τα βρίσκεις στο φίλτρο "Available". Πρόσεξε μόνο το εξής σημείο:
Την πρώτη φορά που θα τρέξεις το ΜΑΜΕ, ψάχνει από μόνο του στον κατάλογο "roms" για να "δει" τα παιχνίδια που υπάρχουν εκεί. Αν όμως προσθέσεις εκ των υστέρων παιχνίδια στον κατάλογο αυτό, δεν τα βλέπει πλέον αυτόματα. Για να τα δει πρέπει να κάνεις το εξής:
Σε περίπτωση που πρόσθεσες 2-3 παιχνίδια μόνο: μπορείς να επιλέξεις ένα-ενα παιχνίδι που πρόσθεσες (υπάρχουν όλα στο φίλτρο "All games") και να πατήσεις Alt+A (ή δεξί click->Audit). Το ΜΑΜΕ θα ελέγξει την συγκεκριμένη rom και αν την βρει σωστή θα μπορείς πλέον να την δεις στην λίστα "Available". Ταυτόχρονα θα σου βγάλει ένα παράθυρο που θα λέει είτε "ROM Check: Passed", είτε σε σπανιότερες περιπτώσεις που δεν υπάρχει ακόμα τέλειο dump "Best Available". Αν τώρα δεις "Failed" σημαίνει ότι η rom που κατέβασες έχει κάποιο πρόβλημα και δεν μπορεί να τρέξει. Στο παράθυρο θα δεις και τι ακριβώς πρόβλημα ανιχνεύτηκε. Αν δεις "Not Found" σημαίνει ότι δεν υπάρχει καν η συγκεκριμένη rom. Επίσης αν τυχόν έτρεξες κάποια rom που το πρόγραμμα νόμιζε ότι δεν την είχες, αλλά την είχες βάλει, θα μπει και αυτή στην λίστα available. Εννοώ πχ ότι αν εσύ πρόσθεσες εκ των υστέρων το Puzznic και το έτρεξες, θα έχει μπει στην λίστα available ακόμα και χωρίς να έχεις κάνει audit.
Σε περίπτωση τώρα που πρόσθεσες πολλά, δεν λέει να επαναλάβεις 200 φορές αυτή την διαδικασία. Απλώς πηγαίνεις File->Audit all games κάνοντας το να ψάξει από την αρχή όλες τις roms που έχεις. Φυσικά θα κάνει αρκετά περισσότερη ώρα να τελειώσει τον έλεγχο. Αλλά σίγουρα πολύ λιγότερη από ότι αν το κάνεις χειροκίνητα 200 φορές. ;)

Και ένα μικρό tip για όταν αυξήσεις την συλλογή σου με παιχνίδια, οπότε και θα δυσκολεύεσαι να βρεις αυτό που θέλεις στην λίστα με τα available. Πατώντας διαδοχικά τα κουμπιά με τα γράμματα του ονόματος του παιχνιδιού, σε πάει αυτόματα στο σημείο εκείνο στην λίστα. Πχ πατώντας P-U-Z θα σε πάει κοντά στο Puzznic (όχι ακριβώς επάνω γιατί υπάρχει και το Puzzle Bobble πχ, αλλά θα είσαι πλέον κοντά στο σωστό σημείο). Το ίδιο μπορείς να κάνεις και γράφοντας τον τίτλο ή μέρος του στο search window που υπάρχει.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Απλά εγώ να προσθέσω ότι η διαδικασία του να ψάχνει μόνο του το mame νέα παιχνίδια κάθε φορά που αυτό ξεκινάει υπάρχει και ως επιλογή στα options ---> interface options ---> Search for new games on start. :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
oneofthem
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008 10:26

Δημοσίευση από oneofthem »

έγινε ευχαριστώ πάρα πολύ maddog και grip,
ναι browse στη λίστα έκανα με το πληκτρολόγιο maddog απλά δεν έβρισκα πως κάνει collapse τη λίστα μέχρι τώρα και ουσιαστικά αυτό ήταν που με δυσκόλευε πιο πολύ στο browsing αλλά τώρα λύθηκε και αυτό

έκανα audit all games και τα βρήκε όλα και τα έβαλε στο available όπως είπατε
πάντως την έκανε απευθείας την διαδικασία, δεν ξέρω αν ήταν επειδή έβαλα λίγα rom ή δεν έχει σχέση και είναι επειδή έχω πολύ γρήγορο μηχάνημα (με δουλεύουν που παίζω puzznic, street fighter, arcanoid κτλ με αυτό το pc κατάλαβες...) αλλά δεν καθυστέρησε καθόλου, ζήτημα να πέρασαν τρία δευτερόλεπτα

λοιπόν αφού διάβασα και τα faq και κατάλαβα ότι τα clones (το λέω σωστά?) χρειάζονται και τα parent αρχεία στην περίπτωση που σου βγάζει ότι λείπουν αρχεία, κατέβασα ολοκληρωμένες εκδόσεις, έβαλα τα παιχνίδια που ήθελα και παίζουν όλα σωστά μαζί και με το drift out που παίζει μόνο με το fix του grip

έχω και το xpadder που το χρησιμοποιώ ούτως ή άλλως γιατί με ξεκουράζει οπότε το μόνο που μένει είναι να διορθώσω λίγο το gui και να το φέρω στα μέτρα μου όπως κάνω με όλα τα προγράμματα και είμαστε super

μου λύσατε όλες τις απορίες λοιπόν οπότε και πάλι πολλά thnx!
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

oneofthem έγραψε:
(με δουλεύουν που παίζω puzznic, street fighter, arcanoid κτλ με αυτό το pc κατάλαβες...)
Άμα είναι μαζευόμαστε καμιά 10ριά άτομα και πάμε να ''τους δείξουμε'' αυτούς που σε κοροϊδεύουν. :butcher: (βέβαια οι μισοί από εμάς θα έχουμε Πάρκινσον οι άλλοι μισοί Αλτζχάιμερ,αρθριτικά κτλ,αλλά δεν πειράζει :mrgreen: )
ΜΑΜΕ και ξερό ψωμί :lol:

Στα σοβαρά τώρα,είναι συνδυασμός και των 2 παραγόντων που ανέφερες.
Να φανταστείς το full set του mame είναι περίπου 120gb χοντρικά
Από αυτά τα 20gb είναι οι roms και τα υπόλοιπα 100gb είναι chd (τα περισσότερα από αυτά άχρηστα για τους πιο πολλούς).
Συνεπώς,- εκτός πρόλαβες να βάλεις αρκετά gb roms στο mame- έχεις μία,ας πούμε ελαφριά έκδοση του mame που φορτώνει αρκετά γρήγορα και με την βοήθεια του pc σου. :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Σαφώς θα σου έκανε τον έλεγχο αρκετά γρήγορα, άλλο είναι να έχεις 10 roms και άλλο 6500+ που είναι το full set. :mrgreen:
Το "κακό" είναι ότι το άθλημα είναι εθιστικό, οπότε καβάντζωσε από τώρα έναν σκληρό δίσκο μόνο για το MAME. Ευτυχώς είναι φτηνοί πλέον. :wink:

Σωστό αυτό που λες για τα clones, χρειάζονται και το parent rom. Και μια και ανέφερες το θέμα του Neo Drift Out, αρκετά παιχνίδια (μεταξύ αυτών και τα παιχνίδια του NeoGeo όπως το NeoDO) απαιτούν την ύπαρξη του BIOS στον κατάλογο με τις roms. Προσωπικά διαφωνώ με την πρόταση του grip να βάζεις το BIOS μέσα στο ζιπάκι της rom, το καλύτερο είναι να το έχεις standalone. Αλλιώς πρέπει για κάθε NeoGeo παιχνίδι που έχεις, να ενσωματώνεις το BIOS μέσα στο ζιπάκι της rom (=σπατάλη χώρου στον δίσκο και επιπλέον κόπος). Στο προκείμενο, απλώς βάλε το neogeo.zip μέσα στον κατάλογο με τις roms. Τα BIOS δεν φαίνονται στον κατάλογο με τα παιχνίδια, αλλά μόνο όταν πας στο φίλτρο "BIOS". Καλό είναι να τα έχεις κατεβάσει όλα όσα φαίνονται εκεί, για να είσαι σίγουρος ότι αν πας να τρέξεις κάποιο παιχνίδι που τα απαιτεί, θα είναι διαθέσιμα.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Maddog έγραψε: Προσωπικά διαφωνώ με την πρόταση του grip να βάζεις το BIOS μέσα στο ζιπάκι της rom, το καλύτερο είναι να το έχεις standalone. Αλλιώς πρέπει για κάθε NeoGeo παιχνίδι που έχεις, να ενσωματώνεις το BIOS μέσα στο ζιπάκι της rom (=σπατάλη χώρου στον δίσκο και επιπλέον κόπος). Στο προκείμενο, απλώς βάλε το neogeo.zip μέσα στον κατάλογο με τις roms. Τα BIOS δεν φαίνονται στον κατάλογο με τα παιχνίδια, αλλά μόνο όταν πας στο φίλτρο "BIOS". Καλό είναι να τα έχεις κατεβάσει όλα όσα φαίνονται εκεί, για να είσαι σίγουρος ότι αν πας να τρέξεις κάποιο παιχνίδι που τα απαιτεί, θα είναι διαθέσιμα.
Πρότεινα μια ''μπακαλίστικη'' μέθοδο και προσωρινή,μέχρι να καταλάβει πως δουλεύει το mame καλύτερα. :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Απάντηση