Ποιό είναι το παιχνίδι...?

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Hellion
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 30 Οκτ 2004 00:31

Ποιό είναι το παιχνίδι...?

Δημοσίευση από Hellion »

Παιδιά καλησπέρα!
Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με ένα παιχνίδι...θυμίζει πολύ το Berlin Wall αλλά δεν χειριζόσουν ανθρωπάκια μα δεινοσαυράκια(ίσως να ήταν και δρακάκια).Υπήρχαν 5 κόσμοι όπου στο τέλος του καθενός αντιμετώπιζες έναν τελικό κακό.Τα όπλα σου ήταν τα σφυράκια όπου όσο πιο πολλά συνέλεγες τόσα περισσότερα τετραγωνάκια σου επιτρέπανε να σπάσεις(και να ξανακτίσεις) καθώς και 2 είδη Bombs,μία που λειτουργούσε σαν μπάλλα του bowling παίρνοντας σβάρνα τους εχθρους και μια σαν κανονική βόμβα.Οι εχθροί σου ήταν πλασματάκια σαν αυτά που αντιμετωπίζεις στο Berlin Wall.Στο πάνω,μέσο τμήμα της οθόνης υπήρχε ένας μεγάλος κουλοχέρης, ο οποίος λειτουργούσε αν μάζευες κάποιες μηχανούλες κουλοχέρη...οι τελευταίες εμφανιζόντουσαν συνήθως αν έριχνες ένα πλασματάκι απο δύο ορόφους κατακόρυφα με τη μία ή αν βρισκόντουσαν στην εμβέλεια μίας βόμβας όταν αυτή έσκαγε.Θυμάμαι πως είχε την επωνυμία της SEGA αλλά ο τίτλος ήταν γραμμένος στα γιαπωνέζικα με αποτέλεσμα να μήν μπορώ να τον αποκρυπτογραφήσω.Θυμάμαι τον πρώτο τελικό κακό όπου ήταν ένας μεγάλος σκαντζόχειρος,ένας άλλος κακός ήταν ένας μεγάλος σκορπιός και ο τελευταίος κακός κάποιος με punkικο ντύσιμο που στριφογύριζε μια μεγάλη αλυσίδα και περιστασιακά εκτόξευε φλόγες προς το μέρος σου.
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
The road to hell is full of good intentions
Parody of hope is the one that I must kill
Hellion
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 30 Οκτ 2004 00:31

Δημοσίευση από Hellion »

Παιδιά Καλησπέρα!
Τελικά μετα απο αρκετό ψάξιμο το βρήκα εντελώς τυχαία!!!
Ο τίτλος του είναι Wani Wani World και αφού έλεγξα αν το είχε το Mame μου (έκδοση 0.118) το βρήκα και κατέβασα τελικά απο το http://www.segabandonware.com/Wani_Wani_World.html.

Και πάλι σας ευχαριστώ!
The road to hell is full of good intentions
Parody of hope is the one that I must kill
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ομολογώ ότι με πονοκεφάλιασες αρκετά. :)
Σαν δηλωμένος Sega arcade fan έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ κάποιο arcade παιχνίδι της Sega που να ταιριάζει στην περιγραφή σου. Και δεν εύρισκα κανένα...
Φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να το βρω γιατί το Wani Wani World είναι για Megadrive και ακόμα χειρότερα, είναι της Kaneko. :roll:

Τέσπα, αφού το βρήκες όλα καλά. Αν πάντως το είχες δει σε ουφάδικο και όχι σε κονσόλα κάποιου φίλου σου, πρέπει να ήταν κάποια άγνωστη μέχρι σήμερα χακιά ή Ελληνική πατέντα. Αν μπορείς επιβεβαίωσε μας αν θυμάσαι ότι το είδες σε αίθουσα ουφάδικου, θα ήταν ενδιαφέρουσα πληροφορία.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

Maddog έγραψε:Ομολογώ ότι με πονοκεφάλιασες αρκετά. :)
και δεν ησουν ο μονος...
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Hellion
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 30 Οκτ 2004 00:31

Δημοσίευση από Hellion »

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!
Το παιχνίδι το επαίζα σε ουφάδικο της γειτονιάς μου όπου μάλιστα ο ιδιοκτήτης του καταστήματος είχε βάλει χρονοδιακόπτη ώστε κάθε μισή ώρα παιχνιδιού να σου ζητάει κέρμα για να συνεχίσεις!Θυμάμαι πως το παιχνίδι χρειαζόταν με διπλό κάπου στη μιάμιση ώρα για να τερματιστεί...την ίδια ..πατέντα ο ίδιος ιδιοκτήτης είχε εφαρμόσει και στο Golden Axe 2.
Χε,χε έψαχνα καιρό το wani wani και όταν ξεκίνησα να ξαναπαίξω μετά απο τόσα χρόνια μου ήρθαν στο μυαλό οι μάχες με το συμπαίκτη για το ποιός θα προλάβει να κάτσει κάτω απο το slot machine όταν αυτό έβγαζε 777 ή BAR χε,χε :lol: :lol:
The road to hell is full of good intentions
Parody of hope is the one that I must kill
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Nemo έγραψε:και δεν ησουν ο μονος...

Nemo
, πραγματικά από εσένα περίμενα την απάντηση. Σε κάτι τέτοια απλώς δεν πιάνεσαι! Αλλά προφανώς έψαξες σε λάθος κατεύθυνση για τους ίδιους λόγους με εμένα. :)
Hellion:
Καλά το φαντάστηκα ότι κάποια Ελληνική λαμογιο-πατέντα ήταν από πίσω δηλαδή! Τώρα πάντως στους Megadrive emulators θα το παίζεις άνευ χρονικού περιορισμού. :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

:) Greek πατέντες όπως πάντα, είπα και εγώ γιατί δεν μου ερχόταν κάτι.
Απάντηση