GTI CLUB KONAMI

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
kofigus
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2006 03:44

GTI CLUB KONAMI

Δημοσίευση από kofigus »

Θα ειναι ποτε δυνατη η πληρης εξομειωση αυτου του παλιο καρχαρια (SHARC CPU) για να παιξουμε την οικογενεια αυτων των φανταστικων παιχνιδιων της Konami (Gti club,corso italiano,Konami driving party etc) στον υπολογιστη μας καποια στιγμη? Πως μπορει να γινει να βοηθησουμε κι εμεις με τον τροπο μας ολα τα παιδια που ασχολουνται με αυτο το συστημα της ΚΟΝΑΜΙ? Προτεινετε κατι παρομοιο σε ραλλακι δυναμικο με εξομειωση,εστω και χωρις ηχο?
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Αδύνατο δεν θεωρείται τίποτα...δύσκολο όμως είναι! :)

Το GTI Club έχει κάποιες (μικρές...) ελπίδες. Η δυσκολία δεν είναι τόσο το RISC CPU αλλά μάλλον το custom 3D hardware. Έχει γίνει κάποια δουλειά στον τομέα ήδη αλλά πιθανότατα το reverse engineering δεν είναι ότι πιο εύκολο. Να κάποιες σχετικές αναφορές από τα WIP reports:
27th November 2005: Ville Linde - Operation Thunder Hurricane and GTI Club have been rather difficult to get running. Especially GTI Club is quite picky about the Konami LAN controller emulation, and it's still causing some problems. The 3D graphics in these games is handled by a custom Konami chipset, so it may take a good while to emulate those.
0.99u2: Ville Linde reworked the SHARC internal ram implementation so that multiple instances of the core work and added data address space. Updated Konami zr107, gticlub, nwk-tr and hornet to work with the SHARC changes.
- 0.97u1: Ville Linde made more progress on the Konami PowerPC drivers. Initial reverse-engineering work on the K001005 custom 3D chipset in GTI Club. Added 68000 (16MHz) CPU2 and ADSP21062 (36MHz) CPU3.
- 25th May 2005: Ville Linde - I've continued my progress on my Analog Devices ADSP-2106x SHARC core. The results are finally starting to show. The 3Dfx chips have also been hooked up already. GTI Club pass all the tests, except one FIFO test, which fails on both boards.
Current info here: http://www.mameworld.net/vlinde/project_status.html

Τo Corso Italiano, Driving Party κλπ είναι μάλλον ακόμα μακρύτερα από το να γίνουν emulated. Δεν τρέχουν στο ίδιο hardware με το αρχικό GTI Club αλλά σε Konami Viper hardware για το οποίο δεν υπάρχει ακόμα ούτε καν skeleton driver. Επίσης είναι πολύ σύγχρονα (2000+) και το hardware τους ακόμα και αν μπορεί να γίνει emulated θα είναι απίστευτα βαρύ (ίσως όταν φτάσουμε στα 10-20 GHz CPUs να μπορεί να τρέξει αξιοπρεπώς). Τα βασικά specs από το System16.com είναι CPU : Motorola Power PC XPC8420 @ 200-250MHz και Graphics System : 3DFX 355-0024-020 (Very late model voodoo, somewhere between Voodoo 3 and Voodoo 4). Μπρρρρ... :?

Δεν νομίζω ότι μπορείς να βοηθήσεις σε κάτι που δεν καταφέρνουν ακόμα εμπειρότατοι προγραμματιστές, εκτός και αν οι γνώσεις σου στο emulation/programming είναι πολύ βαθιές. Αν θέλεις ρίχνεις μια ματιά στον σχετικό driver στο source του ΜΑΜΕ φυσικά. Το μόνο που μπορώ να συμβουλέψω εγώ είναι "υπομονή και fingers crossed" :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
kofigus
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2006 03:44

Δημοσίευση από kofigus »

Πραγματι, ειναι απ'οτι φαινεται (ευχαριστω κιολας για τα links που μου παρεθεσες) πολυυυυ δυσκολο τοσα υπολογιστικα υποσυστηματα να εξομειωθουν ταυτοχρονα... Τελοοσπαντων, ας αρκεστω στο Konami driving party που παιζω σε καφετερια της γειτονιας μου :( μεχρι να γινει καποιο θαυμα σε καποιους τομεις εξομειωσης...
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Και μετά από λίγους μήνες...ελθέτω GTI Club! ;)
Αν ο φίλος kofigus είναι ακόμα μαζί μας πιστεύω θα χαρεί με αυτά που θα δεί εδώ. :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Ειναι μια καλη αρχη παντως.... :)
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

grip έγραψε:Ειναι μια καλη αρχη παντως.... :)

...για να παιξουμε καποτε αλλο ενα αγαπημενο παιχνιδι! :D
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

TallMan έγραψε:...για να παιξουμε καποτε αλλο ενα αγαπημενο παιχνιδι! :D
Μπα, εμένα δεν μου λέει και πολλά. Σχεδόν όλα τα αγαπημένα μου είναι της δεκαετίας του 80, που ήταν και η περίοδος που έκανα "καριέρα" στα ουφάδικα. Αλλά σαν εξέλιξη καλή είναι! :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
sotris99
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Απρ 2005 16:52

Δημοσίευση από sotris99 »

έχουμε τίποτα νεότερο?
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Ναι, ότι αργούν γενικά (και θα αργήσουν πολύ ακόμα) ακόμα και τα αρχικά τρισδιάστατα arcade να εξομοιωθούν στο MAME... Για τα νεότερα ελπίζω να μην μας έχουν πιάσει τίποτα αρθριτικά ή πάρκινσον όταν θα τα παίζουμε fully emulated... :biggrin:
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Σε βρίσκω πολύ αισιόδοξο ψηλέ.. :mrgreen:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Απάντηση