MAME32 Plus! ή MAME32 Plus! ;

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
x9A3A8x
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 18:56

MAME32 Plus! ή MAME32 Plus! ;

Δημοσίευση από x9A3A8x »

Γεια σας,

Μήπως γνωρίζει κανείς τι διαφορά έχει o εξομοιωτής ΜΑΜΕ32 Plus! (Compiled by Visual C++ 2008 Express Edition) με τον εξομοιωτή ΜΑΜΕ32 Plus! (Compiled by GCC - the GNU Compiler Collection v4.2.1). Θέλοντας να καταλήξω ποιος από τα δύο μοντέλα είναι καλύτερος.

Ευχαριστώ
x9A3A8x
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

ο ένας έχει γίνει compile με gcc ( η χαρά του gnu και όλου του open source community)
και ο άλλος έχει γίνει compile με το Visual C++ 2008 express ( η χαρά της microsoft )

για λόγους ιδεολογίας χρησιμοποιήσε το build του gcc, αν και υπάρχει περίπτωση το build του visual να είναι ελαφρά πιο γρήγορο γιατί το gcc έχει κακές συνήθειες ( τα bug του έχουν εξοντώσει μέχρι και διανομές! μη βαράς telamona αλήθεια είναι! )
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Αν ισχύουν αυτά που λέει ο xalia (ουδέποτε ασχολήθηκα με compilers οπότε δεν έχω άποψη) τότε:
Για λόγους πρακτικότητας χρησιμοποίησε την έκδοση της M$ και άφησε τους ιδεολόγους να κουρεύονται. :P
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Αν σκεφτούμε ότι το ΜΑΜΕ ούτε registry πειράζει ούτε ini file και γενικά τίποτα, τότε βάλε και τα δύο, μέτρα fps σε κάνα δυο βαριά παιχνίδια να δεις και μόνος και να πεις και σε μας.
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

xalia έγραψε:Αν σκεφτούμε ότι το ΜΑΜΕ ούτε registry πειράζει ούτε ini file και γενικά τίποτα, τότε βάλε και τα δύο, μέτρα fps σε κάνα δυο βαριά παιχνίδια να δεις και μόνος και να πεις και σε μας.
+1... Η καλύτερη λύση! :wink:
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Ναι τώρα προσπαθεί να τα μαζέψει αλλά είναι αργά... δεν το μπαλώνεις με τίποτα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Αφού ο Aaron δουλεύει στο "μαγαζί" του Bill, VC++ 2008 και άγιος ο Θεός... :lol:

PS:
Δοκίμασε κανείς να εγκαταστήσει αυτό (VC++ 2008) το τέρας; Σαν (πάλαι ποτέ) compiler σας πληροφορώ πως είναι 1000 φορές προτιμότερο να έχεις GCC/Mingw εγκατεστημένη σε ένα dir στο σκληρό σου (με όλα τα bugs που μπορεί να δώσει στα compiled files) παρά να περάσεις οποιοδήποτε suite της Μ$. Με το που το εγκατέστησα άρχισαν τα BSOD. :(
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Εσύ φάε το μηλαράκι σου και άσε τα PCια για κανέναν πιό δυνατό. Γέρασες και δεν σου κάθονται πλέον ρεεεεεε... :twisted:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
x9A3A8x
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 18:56

Δημοσίευση από x9A3A8x »

Να είμαι ειλικρινείς από παλιά έχοντας κάνει δοκιμές είχα διαπιστώσει πως με VC++ ορισμένα ROMs είχαν προβλήματα στο παίξιμο τους και ορισμένα παιχνίδια όταν έπαιζες ξαφνικά σε πετούσε έξω στο Μενού του ΜΑΜΕ32, αντίθετος με GCC υπήρχε μεγαλύτερη σταθερότητα χωρείς να έχω ιδέα τι ρόλο βαράει ούτε το ένα ούτε το άλλο. Πάντως θα κάνω μια δόκιμη όπως λέει και ο Whacker με αφορμή ότι το VC++ είναι έκδοση 2008 μπορεί να είναι πράγματι καλύτερο που ξέρεις.
x9A3A8x
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Maddog έγραψε:Εσύ φάε το μηλαράκι σου και άσε τα PCια για κανέναν πιό δυνατό. Γέρασες και δεν σου κάθονται πλέον ρεεεεεε... :twisted:
Νομίζω (ΑΝ δε με απατά η μνήμη μου - γέρος άνθρωπος) πως με περιμένεις τώρα κοντά για αναβάθμιση στον AM2 σου...

...άμα το ξεχάσω θα με δικαιολογήσεις έ;; :twisted:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Απάντηση