συντομευση για ένα παιχνιδι

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
samplist
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 26 Οκτ 2007 08:56

συντομευση για ένα παιχνιδι

Δημοσίευση από samplist »

Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τη προσπάθεια που γίνεται μέσα απο αυτό το site, πραγματικά έχω μείνει έκπληκτος δεν ήξερα ότι υπάρχει μια τόσο ενεργή κοινότητα! Η ερώτηση μου είναι μήπως ξέρετε πως μπορώ να κάνω μια συντόμευση στο desktop μου ενός συγκεκριμένου παιχνιδιού απο το mame32 (πχ wonder boy) ωστε να ανοιγει κατευθείαν το συγκεκριμένο game? Αν αυτό δε γίνεται με το mame32 υπάρχει καποιο άλλο frondend που να το κάνει? Εσεις γενικά σαν πιο έμπειροι πιο frondend χρησιμοποιείτε?
samplist
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 26 Οκτ 2007 08:56

Δημοσίευση από samplist »

Λοιπον βρηκα μια λύση:
φτιαξτε ένα .cmd file με το notepad και μεσα γράψτε:
@echo off
start mame32.exe "atetris"

αποθηκεύστε και τέλος!
Στη θέση του atetris βαζετε το game που θέλετε.
Το .cmd file να πρεπει να είναι μέσα στο φάκελο που βρισκεται το mame32.exe αλλιως χρειάζεται το full path.

Αν ξέρετε κι άλλη λύση ευπρόσδεκτη!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

το αυτό ισχύει και για το εκτελέσιμο αρχείο μέσα στα windows με ένα απλό shortcut...

Εικόνα

Επίσης δέχεται επιπλέον και ένα σωρό παραμέτρους που μπορείς να δεις στον υποκατάλογο docs...

Ακόμα με την επιλογή αλλαγή εικονιδίου μπορείς να βάλεις το εικονίδιο που σου αρέσει ή ταιριάζει στο εκάστοτε παιχνίδι ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

κατέβασε και το icon set να του βάλεις και ένα ωραίο icon :)
reboot
--------
samplist
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 26 Οκτ 2007 08:56

Δημοσίευση από samplist »

Ευχαριστώ πολυ, όντως αυτο με το shortcut το δοκιμαζα και εγω αλλα χωρίς τα αυτάκια ("") και δε μου έπαιζε (φυσικα...). Αυτό που θέλω ειναι να ανοίγει πχ το τέτρις σε ενα παράθυρο το μέγεθος του οποιου θα μπορω να του ορισω, θα κοιτάξω στις παραμέτρους να δω μήπως έχει κάτι τέτοιο. Τα iconsets απο που τα κατεβάζω?
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

http://mame32qa.classicgaming.gamespy.com/ <-- αν και είναι μικρά και για χρήση για το mame32 θα κάνεις τη δουλειά σου
reboot
--------
samplist
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 26 Οκτ 2007 08:56

Δημοσίευση από samplist »

ευχαριστώ πολυ, κατέβασα και έβαλα κατι άλλα που βρήκα στο mameworld.net δε ξέρω ποια είναι πιο καλα, τρωω το χρόνο μου γιατι δε μου δουλευει το black dragon ενω έχω κατεβάσει τα roms και το κανονικο και το bootleg :(
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Επειδή είναι κλώνος και λείπει το parent set...

Δοκίμασε τις roms του Black Tiger... ;)
Εικόνα
samplist
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 26 Οκτ 2007 08:56

Δημοσίευση από samplist »

υπαρχει καποια λίστα στο internet που μπορώ να βλέπω τα παιχνίδια και τα parent τους?
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Μπορείς πολύ απλά να τα βλέπεις μέσα από το ίδιο το mame32...

ΒΗΜΑ Α
Σε πρώτη φάση πατάς το 7ο κουμπάκι που είναι κάτω από το μενού μετά το help (μέσα σε κόκκινο κύκλο) οπότε αλλάζει η απεικόνιση και δείχνει τα parents αριστερά και όλους τους κλώνους υπό μορφή υποκαταλόγων (tree).

ΒΗΜΑ Β
Επίσης με δεξί κλικ επάνω στο πλαίσιο που έχει στο δεύτερο παράθυρο και γράφει "games" "directory" "rom""samples" κλπ, βγαίνει ένα μενού, επιλέγεις customize fields και στο νέο παράθυρο που ανοίγει, επιλέγεις στο δεξιό πλαίσιο να είναι ενεργό το clone of και με το move up το πας ψηλά μετά το όνομα οπωσδήποτε... έτσι θα βλέπεις στο κεντρικό παράθυρο ποιανού είναι κλώνος, πράγμα όμως όχι απαραίτητο εάν έχεις κάνει το προηγούμενο βήμα (Α).

Εικόνα
Εικόνα
samplist
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 26 Οκτ 2007 08:56

Δημοσίευση από samplist »

Ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση