Windows vista (ή μηπως Mac os..?)

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Pyjamarama
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 03 Σεπ 2004 10:39
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από Pyjamarama »

In other words, make a universal parallel-processing OS—a feat nobody has yet managed.
ταδε εφη Dvorak...τον Νοεμβρη του 2006.
Λες να εχουν αλλαξει τα πραγματα το τελευταιο διμηνο? :D
LOAD ""
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

αν σκεφτείς ότι νέα beta βγαίνει κάθε week και πριν 2 μήνες ήταν σε alpha...figure out...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

GeoAnas έγραψε:Θα περιμένω κι εγώ καμιά 2ετία και μετά βλέπουμε.Ίδια τακτική ακολούθησα και με τα ΧP ;-)
Πες τα ρε Geoanas γιατί έχω και αυτό το γίδι τον κουμπάρο μου που μου την λέει στο στυλ "τα ίδια έλεγες και για τα XP" (τα οποία έβαλα μετά το SP1 πρώτη φορά, νομίζω περί τα μέσα του 2003...). Να δει ότι υπάρχουν και άλλοι που δεν γουστάρουν να κάνουν alpha testing της Microsoft! :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

@Maddog: Ναι σίγουρα "παίζει" δυνατά το σενάριο, αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που απλά ο χρόνος δεν φτάνει για να ετοιμάσεις. Besides, υπάρχουν και ΑΛΛΕΣ συμφωνίες από ΑΛΛΑ στρατόπεδα εδώ και καιρό με την intel και μεταξύ μας; η τεχνολογία συγχρονισμού πυρήνων δουλεύει Α-Ψ-Ο-Γ-Α! Όσο για τα 32 cores? Νομίζω πως αυτό το άρθρο είναι λαλίστατο.

@xalia:
Στεναχωριέμαι για ΕΝΑ πράγμα. Που βγήκε αληθινός ο Maddog με το σχόλιο πως θα αρχίσουμε να παραλληρούμε εμείς οι 2 με το MAC OS. :shock: :lol:

@Maddog: μπεεε-εεε-εεε.....
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

τι να πούμε για το mac os x, εμείς το δουλεύουμε και κάνουμε τη ζωή μας έυκολη. όσοι το βλέπουν για πρώτη φορά παραληρούν...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Υποστηριξη για 322 πυρηνες AERO12.5 περιβαλλον directx 19 κλπ κλπ...


Καλο λειτουργικο ειναι αυτο που σε εξυπηρετει,σωστα;Αυτο που σε βοηθαει να ολοκληρωσεις αυτα που θελεις να κανεις στο συντομοτερο δυνατο χρονο με τον πιο ευκολο τροπο και με τη μεγιστη δυνατη αποδοση.Και να γουσταρεις να το βλεπεις κιολας!Πρωτα και κυρια πρεπει να ειναι ομορφο αισθητικα!

Καλο λειτουργικο θεωρειται απο πολλους ομως και αυτο που απλα αγοραζουν οι περισσοτεροι.Οταν οι περισσοτεροι προτιμουν ενα συγκεκριμενο λειτουργικο σημαινει οτι η πλειοψηφια εχει δικιο;

ΣΑΦΩΣ και οχι!Γιατι λοιπον απο την πλειοψηφια των χρηστων το σωστο-σωφρον-ιδανικο-λογικο-αυτονοητο ειναι η επιλογη των windows;

Γιατι ο μεσος χρηστης δεν χρειαζεται κατι περισσοτερο απο το λειτουργικο του.ΟΛΑ τα προγραμματα ΟΛΑ τα παιχνιδια ΟΛΕΣ οι ενεργειες που θα θελησει να κανει ο μεσος χρηστης στο pc του μπορουν να γινουν μεσω win.Ετσι απλα.

Μπορει να κατηγορουνται τα windows-οπως το καθε τι κραταιο στην αγορα(ipod nokia SONY google κλπ)-για παρα πολλα πραγματα ομως ολα αυτα τον μεσο χρηστη ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΟΥΝ!Φτανει να μπορει να κανει αυτα που θελει με το pc του...Και η αληθεια ειναι πως θεωρει πως δεν χρειαζεται τιποτα περισσοτερο.Ισως και να εχει δικιο μια που εκφραζει την πλειοψηφια...

Με ολα αυτα καρφωμενα στη συνειδηση του λοιπον ερχονται τα καινουρια windows που ειναι σαφεστατα ομορφοτερα στο ματι και θα προσφερουν..τι παραπανω ειπαμε;Παλι τα ιδια πραγματα δεν θα κανει κανεις με τα vista;

Τα ιδια εκτος απο τα παιχνιδια.ΟΤΑΝ ομως θα αρχισει να αξιοποιειται η DX10.Ο PC gamer αναποφευκτα θα στραφει σε αυτα...και θα δωσει πιθανον ενα χερι και ενα ποδι για αναβαθμιση η πιο πιθανον αγορα νεου υπολογιστη...

Ο μεσος χρηστης τι θα κερδισει λοιπον;Πρωτα απο ολα επιπλεον επιβαρυνση του ηδη υπαρχοντος pc του.Βρισιδι μπολικο για τους drivers που δεν θα βρισκει στα vista και για τα προγραμματα που ενω στα xp ετρεχαν απροβληματιστα τωρα δεν τρεχουν η προκαλουν ποιος ξερει τι αλλο απο προβληματα.

Η αγορα ΤΩΡΑ των vista θα ειναι μια καλη ασκηση αυτοκυριαρχιας ψυχραιμιας και υπομονης.Δυστυχως μονο ετοιμα δεν ειναι ως λειτουργικο.

Αντιθετα τα xp -που χρησιμοποιω και εγω -εχουν φτασει σε ενα επιπεδο ωριμανσης που κακα τα ψεμματα θα πρεπει να χαρακτηριστει ικανοποιητικο.

Αν η MS οντως συνεχισει να τα υποστηριζει για τα επομενα 3-4 χρονια θα εχει καλως.ΔΕΝ χρειαζομαι τα καινουρια γιατι ΔΕΝ σκοπευω να αγορασω συντομα pc και ΔΕΝ παιζω παιχνιδια για pc-ειμαι κονσολακιας απο τα σπαργανα τι να κανουμε;-εκτος απο ΜΑΜΕ και λοιπους emulators...Αυτα που θελω να κανω τα κανω μια χαρα με τα xp και καμια διαθεση δεν εχω να μπλεξω σε νεες(δυσαρεστες) περιπετειες!...

Οσον αφορα τους ελεγχους που θα κανουν για καθε τι νομιμο η μη που βρισκεται στο pc του καθενος ας ετοιμασουν κανενα σταθμο στη σεληνη για να εγκαταστησουν τους servers με τις βασεις δεδομενων που θα προκυψουν γιατι στη γη δυσκολα θα βρουν τοσο χωρο...

Λες και δεν μου εφτανε το οτι πιθανολογω πως οτι κανω στο pc μου παρακολουθειται και καταγραφεται απο πολυεθνικες-cia -nsa-mi6-mosad-ΕΥΠ-εξωγηινους κλπ κλπ...
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Και την δουλειά μου κάνω με τα WinXP (άλλωστε ό,τι δουλεύω δεν παίζει "αυτούσιο" αλλού), και ευχαριστημένος είμαι αφού όλα τα κάνουν όμορφα και απλά (ενώ εγώ αν θέλω και κάτι παραπάνω από τον μέσο χρήστη υπάρχουν ένα σωρό workarounds και 3rd party προγράμματα να τα κάνεις ότι θέλεις). Η ζωή μου με τα Win XP είναι εξαιρετικά εύκολη και να πω και την αλήθεια η "σχέση" μου μαζί τους ιδιαίτερα σταθερή και απροβλημάτιστη (περισσότερο από την γυναίκα μου θα έλεγα).

Φίλε Tallman, εκτός από τις πολυεθνικες-cia -nsa-mi6-mosad-ΕΥΠ-εξωγηινους κλπ... μην ξεχνάς και τα cookies του mame.gr :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

ambu_dare έγραψε:Φίλε Tallman, εκτός από τις πολυεθνικες-cia -nsa-mi6-mosad-ΕΥΠ-εξωγηινους κλπ... μην ξεχνάς και τα cookies του mame.gr :lol:
Lol...ο προεδρος μεχρι και τους κωδικους μου στις ελβετικες τραπεζες ας μαθει!!! :lol:
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

TallMan έγραψε:Lol...ο προεδρος μεχρι και τους κωδικους μου στις ελβετικες τραπεζες ας μαθει!!! :lol:
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου...

Στο CCleaner την τρέχουσα περίδο, να δω τί παίζει με τα cookies;

Cookies προς διαγραφή: microsoft.com

Cookies προς αποθήκευση: mame.gr

Περίφημα, όλα είναι στην εντέλεια... ακριβώς όπως τα άφησα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hazuki
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 03 Δεκ 2005 11:35

Re: Windows vista (ή μηπως Mac os..?)

Δημοσίευση από Hazuki »

grip έγραψε: Η αληθεια ειναι οτι εντυπωσιάστηκα απο το περιβαλλον,(γενικα εντυπωσιαζομαι ευκολα... :lol: ),αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι ολιγον τι αντιγραφη απο τα mac os ή κανω λαθος??
Και τα 3.1 αντιγραφή του OS του MAC δεν ήταν :?: :oops:
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Μέχρι αυτή την στιγμή δεν έχετε σχολιάσει 2 πράγματα:
1) την ανεξήγητη (για εμένα) μούρλα που έχει πιάσει όλα τα περιοδικά και καταστήματα να ασχολούνται με τα vista 2-3-6 μήνες (λέμε τώρα) πριν αυτά κυκλοφορήσουν.
Πας μια βόλτα στην Στουρνάρη και βλέπεις παντού vista: στα ελληνικά και ξένα περιοδικά που είναι κρεμασμένα στα περίπτερα και στον Παπασωτηρίου, στο ίδιο κατάστημα βιβλία που σου εξηγούν πως δουλεύουν, ακόμα τα ίδια καταστήματα έχουν μαζί με τα αγγλικά vista τα ελληνικά. Θυμάστε στα xp πότε βγήκε η ελληνική έκδοση? 6 μήνες μετά, όχι μαζί με τα αγγλικά ταυτόχρονα.
Πάλι όταν βγήκαν τα xp, θυμάστε στα περιοδικά να έχουν ολοσέλιδα άρθρα, εξώφυλλα και να είναι τόσο ενθουσιασμένοι?
Μήπως με αυτό τον τρόπο παν να μας τα επιβάλουν πολύ πιο γρήγορα απο τα xp?

2)To directx10 θα καθιερωθεί πολύ πιο γρήγορα, όποτε κάρτες γραφικών του εξαμήνου θα είναι στην ουσία άχρηστες. Ήδη έχουν ανακοινωθεί 3 παιχνίδια που θα τρέχουν σε dx10. Τα παιχνίδια είναι το S.T.A.L.K.E.R, Half-life : Crisis και Colin mcrae dirt.
Βλέπω πως οι game developers θα το καθιερώσουν πολύ πιο εύκολα, οπότε μας βλέπω να αγοράζουμε πάλι νεες κάρτες γραφικών..
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
Hazuki
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 03 Δεκ 2005 11:35

Δημοσίευση από Hazuki »

Μα είναι προφανές, τα windows έχουν ανεπίσημα καθιερωθεί ώς το μόνο λειτουργικό στη συνείδηση του χρήστη που δεν το έχει ψάξει το θέμα, συν ότι την μόνη εναλάκτικη που έχω δεί σε κατάστημα είναι το SUSE Linux οπότε το κατάστημα που έχει σαν πολιτική να βγάλει το μπερντέ :P για να πληρώσει έξοδα αλλά και να βγάλει και κέρδος εννοείται θα προωθήσει τα νέα προϊόντα της MS, βέβαια αφού πλέον πρέπει να αλλάξεις PC για τα νέα windows μήπως να πάρουμε σωρηδόν ένα MAC μιάς και που τα προηγούμενα ποστ είναι άκρως ενδιαφέροντα :twisted: :twisted: :twisted:
filippas1972
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 26 Φεβ 2006 16:43

Δημοσίευση από filippas1972 »

Οι κανονικες εκδοσεις των vista ξεκινανε απο 270 η home basic και φτανουν στα 580-620 στην ultimate (οι τιμεσ διαφερουν απο καταστημα σε καταστημα)
Η dsp εκδοση ξεκινανε απο 70 :D εως 150(δε θυμαμαι ομως σε ποια ιστοδελιδα τα ειδα) απο το google ειναι ευκολο να βρεθει για οποιον ενδιαφερεται (και σε καταστημα γνωστο 204!!. :shock: Θελει ψαξιμο και μπορεις να τις αγορασεις παιρνοντας μαζι με τα windows ενα καλωδιο η ενα ποντικι
Οι DSP εκδοσεις απο τις κανονικες εχουν ορισμενες διαφορες oι οποιες μπροστα στη διαφορα της τιμης ειναι αμελιταιες
Παντως λογω ασυμβατοτητας με τα παλια προγραμματα προς το παρον τουλαχιστον τα αποφευγω. Εχω ακουσει ομως οτι οι 32bit εκδοσεις δεν παρουσιαζουν ασυμβατοτητα αλλα δεν το εχω επιβεβαιωσει αν γνωριζει καποιος κατι ας μου απαντησει, παντως θα το κοιταξω και εγω και αν το μαθω και ενδιαφερεται καποιος θα τα πουμε παλι
Απάντηση