Ποιά παιχνίδια του mame θα θέλατε να γίνουν working?

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Ποιά παιχνίδια του mame θα θέλατε να γίνουν working?

Δημοσίευση από grip »

Mε αφορμή τα πρόσφατα wip που βέπουμε απο τους devs,θα ήθελα να εβλεπα καποια εξέλιξη σε κανα δυο παιχνιδακια ακομη,όπως το run and gun 2,και little robin...(μαλλον ονειρο θα μεινουν...:( )
Γνωρίζοντας οτι κάποιοι απο εσας θα μου πουν οτι το mame εχει πλεον ολοκληρωθει εδω και καιρο,(και δεν θα διαφωνησω...) αφου ολα σχεδον τα αγαπημενα μας παιχνιδια εχουν εξομοιωθει,ρωταω λοιπον:
Υπαρχει καποιο παιχνιδι που θα θελατε να γινει working στο mame (δεν θελω ζαβολιες,απο τα ήδη υπαρχοντα εννοω... :lol: :lol: )
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

εχει ακομα ο μπαξες unemulated games ακομα

fire and forget I+II, super ghost and ghouls(ασχετα εαν γκρινιαζει ο maddog)

Zarya Vostoka (1984) η συνεχεια του Intrepid (1983)

τα raiden 2+dx

The Lost World - Jurassic Park (1997) η συνεχεια του Jurassic Park (1994)

Time Traveller 1991 (laser disc game......καποτε υπηρχε στην κηφησια)

Crazy Taxi 1999 (NAOMI HARDWARE)

dead or alive 1+2 (NAOMI HARDWARE)

οperation Tiger (1998) η τεταρτη συνεχεια του operation wolf

Ray Tracers (1997) η τεταρτη συνεχεια του chase hq

Sky Target (1995) η πεμπτη συνεχεια του afterburner (χαλασμενο ακομα στο mame)

6. Sega Strike Fighter (2000) η εκτη συνεχεια του afterburner

7. After Burner Climax (2006) η εβδομη συνεχεια του afterburner

δεν θυμαμαι τον τιτλο, αλλα υπηρχε καποτε ενα coin up με τον mickey mouse το οποιο εκανε scrool απο αριστερα στα δεξια...με φοντο στο βαθος το μαγεμενο καστρο....και στο οποιο ηταν ενα παιχνιδι αλλα ghost and ghoblins(δεν υπαρχει στα unemulated του mame.....αλλα θυμαμαι πολλυ καλα οτι υπηρχε σε coin up)

σιγουρα θα υπαρχουν και αλλα....απλα με την παροδο του χρονου τα εχουμε ξεχασει
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Πολύ καλή ερώτηση grip! :D

Λοιπόοοοννν...
(χρησιμοποίησα την non-working λίστα του ΜΑΜΕ 0.114)

-Buggy Boy (μύθος των 8 bit computers, δεν έτυχε ποτέ να δω το arcade και θέλω να το δώ...)
-Daytona USA, House of the Dead, Sega Rally (και αρκετά ακόμα Sega Model 2 games-το καλύτερο hardware -σαν σύνολο παιχνιδιών- που δεν έχει ακόμα λειτουργήσει πλήρως στο ΜΑΜΕ!)
-Dragon's Lair/Space Ace (για το γαμώτο και μόνο...πρέπει να υπάρχουν και ας μην τα παίξω ποτέ)
-Emergency Call Ambulance, Sega Rally 2 (και αρκετά ακόμα Sega Model 3 games)
-Midnight Landing/Top Landing (από τα τελευταία unemulated παιχνίδια των 80s που ξέρω)
-Raiden 2/Raiden DX (εδώ συμφωνώ με τον pepinos...μάλλον τα καλύτερα unemulated shooters αυτή την στιγμή)
-Soul Calibur (για να απολαύσω ξανά την υπεροχή του DC version έναντι του arcade!)
-Street Fighter III-3rd Strike (το καλύτερο μάλλον 2D fighter)
-World Rally (Gaelco, το τελευταίο παιχνίδι που είχα παίξει ΠΟΛΥ στα ουφάδικα και παραμένει unemulated-ανάθεμα το protection!!!)

Από όλα αυτά τα μοναδικά που είχα δει και "ταίσει" ήταν το World Rally (πολύ, το είχα τερματίσει αρκετές φορές) και τα Daytona/Sega Rally (αυτά βγήκαν την εποχή που ήδη είχα ψιλοκόψει τα arcades και τα έπαιξα μόνο περιστασιακά). Τα υπόλοιπα τα γνωρίζω κυρίως από ports σε κονσόλες κλπ. Άρα υποθέτω ότι σαν το περισσότερο most wanted, προσωπικά θα "ψηφίσω" το World Rally! 8)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Street Fighter 3 - 2nd Impact - Giant Attack
Street Fighter 3 - 3rd Strike - Fight For The Future
Street Fighter 3 - New Generation
Daytona USA
Dead Or Alive
House Of The Dead
Jackie Chan - The Kung Fu Master
Mad Dog 2 - The Lost Gold (Για αυτό Maddog πίεσε τους εσύ ειδικά :D :D )
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

Αν και όντως το Mame έχει ολοκληρωθεί εδώ και πολύ καιρό για εμένα :wink: Συμφωνώ με τους παραπάνω ότι το Raiden II είναι μια σημαντική έλλειψη καθώς και τα Model 2 games μιας και ήταν τα τελευταία παιχνίδια που πρόλαβα στα arcades πριν την σταδιακή αποχώρηση μου ως την εξαφάνιση τους από τον Τριανταφυλλόπουλο (r). Τέλος να προσθέσω τo Mortal Kombat 4 στη λίστα μιας και είναι το μόνο που λείπει από την arcade σειρά των Mortal Kombat. Τα laserdisc games δεν τα πέτυχα παρά ελάχιστα σε μερικές καφετερίες που είχαν ευκαιριακά τέτοια παιχνίδια αλλά καλό θα ήταν να μπουν και αυτά :lol:
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

BraiNKilleR όντως σημαντική μου παράλειψη.
+1 για το Mortal Kombat 4 και από εμένα :wink:
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Θα συμφωνησω με τον Maddog,οτι πλην ορισμενων λαμπρων εξαιρεσεων,(π.χ.world rally,mk 4,soul calibour 2,street fighter 3,Raiden 2 )
αν γινοταν full emulated τα sega model 2+model 3,θα καλυπτε πολλες επιθυμιες μας.... :pray:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

τα time crisis με είχαν οδηγήσει οικονομική καταστροφή! αλλά χωρίς οπλάκι δε τα ευχαριστιέσαι αυτά...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Εννοειται ο,τι εχει σχεση με SEGA πως θα επρεπε να ειναι working...Πολυ θα ηθελα και το χιλιοταισμενο απο εμενα ΜΚ4!

Ωστοσο στην ερωτηση που εθεσε ο φιλτατος grip η πλεον αυτονοητη απαντηση δεν ειναι πως θα θελαμε να ειναι working ολα τα arcade που πατησαν επι προσωπου γης; 8) ...
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Ξεθάβω το παρών topic,για να μας δείξω ότι τελικά δεν μας χαλάσανε και πολλά χατίρια τελικά.
2 1/2 χρόνια μετά το αρχικό Post νομίζω πως πολλές από τις επιθυμίες μας έγιναν πραγματικότητα.
Μήπως να ξανακάναμε εδώ κανα αντίστοιχο post και να το κοιτάξουμε μετά από 2+ χρόνια?
Άνθρωποι είναι μπορεί κάτι να τους ξέφυγε και να μην το είδαν :mrgreen:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Olorin
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Απρ 2004 02:03
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Olorin »

grip έγραψε:2 1/2 χρόνια μετά το αρχικό Post νομίζω πως πολλές από τις επιθυμίες μας έγιναν πραγματικότητα.
Τι να πω κι εγώ που ΟΛΕΣ οι επιθυμίες μου έγιναν πραγματικότητα και δεν έχω πλέον να περιμένω κάτι παραπάνω από το ΜΑΜΕ??? :cry:

Αφού με πήρε τόσο από κάτω που το έγραψα μέχρι και στο blog μου...

Το ΜΑΜΕ για μένα μάλλον τελειώνει στην έκδοση 135u1 (ή έστω 136, για να ακολουθώ και τις πλήρεις εκδόσεις...)
[i]Gamer χωρίς παρελθόν, είναι gamer χωρίς μέλλον...[/i]

[img]http://www.zipperfish.com/free/quizimages/nes-award1.jpg[/img]
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Δημοσίευση από nikos »

:D Γεια χαρα παιδες!

Παροτι με δυσαρεστει να τa σκεφτομαι ολα αυτα,και με την ελπιδα οτι ειναι λογια απελπισιας ενος παλιου λατρη,αλλα μετα απο 3 χρονια οπου κανενα απο τα παλια arcade που ειναι not working games δεν πηρε την αγουσα για την πληρη εξομειωση,με εξαιρεση το δωρο της gaelco-World Rally [η οποια μαλλον δεν θα ξανακανει αλλο,γιατι μαλλον διαφημιση στον νεο της στελεχος manuel abadia εκανε για σπασιμο στους υπολοιπους],πιστευω οτι το να περιμενουμε παλια παιχνιδια arcade να ειναι χασιμο χρονου!

Ολο το ενδιαφερον,πια εχει παει στα νεα συστηματα και τις κονσολες,και κανεις mamedev,δεν χανει τον χρονο του να ασχοληθει με μερικα κλασσικα ιστορικα arcade,που αρνηθηκαν να υπακουσουν τον κανονα και να εξομειωθουν!

Θα αναφερω

Τα Ιστορικα

Birdie Try
Heated Barell
Little Robin

Ta οποια σχεδον παιζουν και λειπει μια λεπτομερεια ισως, αλλα εγκαταλειφθηκαν!

[Αφηνω εκτος , κατι gaelco ,να μην γινομαι κουραστικος σχεδον γραφικος πια,παροτι ειχε ωραια παιχνιδακια που δεν δουλευουν και δεν προκειται να δουλεψουν [TH Stikes back,Glass]

Επισης τα 2 πανσπανια να βρεθουν

Deco kid KAI Μanhattan της DECO CASSETTE SYSTEM,αλλα δεν ξερω αν ειναι στο θεμα!

Με την ελπιδα να κανω λαθος nikos!!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Μπορεί να μην υπάρχει υλικό προς δοκιμές.
Μην το ''παίρνεις κατάκαρδα''.
Με τον καιρό θα πέσουν και τα τελευταία κάστρα σου.
Απλά είναι σαφώς λιγότερα και πλέον αραιότερα.
Have faith :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Δημοσίευση από nikos »

:wink:

Παντα η ελπιδα πεθαινει τελευταια,αρκει να μην την σκοτωσεις πρωτος!
Απλα και η αληθεια πρεπει να λεγεται και ας ειναι πικρη!

Βεβαια αυτα δεν ειναι παραπονο και βολες εναντιον των ανθρωπων που μας εδωσαν οτι μας στερησε μια ηλιθια κυβερνητικη αποφαση!
Δεν θα αγοραζα υπολογιστη,αν δεν μαθαινα τα καμωματα του Nikola Salmoria!

Ναναι καλα ο συνονοματος και ολοι οι αλλοι που μας εδωσαν πισω ενα κομματι ζωης!! :good:
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

από games καλά είμαστε, να βγάλει η intel κάνα cpu στα 69ghz μήπως και παίξουμε σαν άνθρωποι! Γιατί με τα multicore δεν τραβάει η ομάδα...
reboot
--------
Απάντηση